gca
16 مرداد 1401 - 12:50

زیرساخت‌های لازم برای صادرات دام در خراسان‌شمالی فراهم است

بجنورد- ایرنا- کارشناس مسوول اداره قرنطینه و امنیت زیستی دامپزشکی خراسان شمالی گفت: زیر ساخت های لازم از جمله خدمات قرنطینه ای در استان برای صادرات دام زنده به کشورهای حاشیه خلیج فارس فراهم است.

فریدون اوغازیان روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پست قرنطینه دامی در گمرک استان فعال است و نسبت به خدمات قرنطینه ای و ترخیص خدمات رسانی می کند.

وی تصریح کرد: در صورت اعلام آمادگی صادرکنندگان برای صادرات دام زنده، ظرفیت های لازم در این زمینه وجود دارد.

این کارشناس دامپزشکی خراسان شمالی افزود: دام موجود در این استان مازاد بر مصرف و نیاز است و به ناچار بخشی از دام تولیدی باید از گله ها خارج و روانه کشتار شود.

وی عنوان کرد: در این استان ۲ میلیون راس دام سبک و حدود ۶۰ هزار راس دام سنگین نگهداری می شود و سالانه معادل ۵۰ درصد جمعیت دام سبک و ۳۰ درصد از دام سنگین، به جمعیت دام های استان افزوده می شود.

اوغازیان خاطرنشان کرد: سالانه ۱۰۰ هزار راس دام سبک و هفت هزار دام سنگین در کشتارگاه های استان کشتار می شود.

وی گفت: جابه‌جایی غیرمجاز دام در محورهای فرعی یکی از دغدغه‌های استان است و باید نظارت ها در جاده های فرعی افزایش یابد.

اوغازیان با بیان اینکه اولویت در این زمینه، تقویت کنترل و نظارت در محور اسفراین-سبزوار و نیز اسفراین- گرمه است گفت: گشت های بازرسی اداره کل دامپزشکی استان با همکاری نیروی انتظامی در حال انجام است، اما برآورد می شود که ۱۰ هزار راس دام سبک در استان به صورت غیرمجاز جابه جا می شود.

وی اظهار داشت: کشف و شناسایی قاچاق دام زنده از استان در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۵ درصد افزایش یافته است که بخش زیادی از آن مربوط به دام های انتقال داده شده از شهرستان های خراسان رضوی است.

کارشناس مسوول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در چهار ماهه امسال ۷۱۵ راس دام سبک قاچاق در استان کشف شد.

خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی در این استان نگهداری و پرورش داده می شود.

۴۴ درصد از جمعیت این استان در روستاها سکونت دارند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 545358